Hańba
Nigdy nie było tak łatwo zniszczyć człowieka, jak dziś.
Otacza nas sieć. Media i internet nie uznają tłumaczeń, wyśmiewają usprawiedliwienia, nie bawią się w detale. Ta sieć zarzucona na ofiarę nie daje możliwości ruchu. Jest wszechpotężna i bezwzględna w swojej bezmyślnej prostocie. Karmi tłum emocjami.
Uczciwe śledztwo, rozpatrzenie stanowiska każdej strony stało się staroświecką bzdurą, której nikt nie traktuje poważnie.
„Fałszywe świadectwo” – jak łatwo jedno słowo może zmienić życie drugiego człowieka. Doprowadzić do śmierci zawodowej, cywilnej, a czasem i…
Postacią kluczową spektaklu jest Mecenas. Postać publiczna postrzegana jako silna i niezłomna – adwokat, polityk, lecz również artysta. Szanowany i nagradzany. Lecz potem, w jednej chwili, uwikłany w oskarżenia, szantaże oraz własny, szargający jego dobre imię i wizerunek, proces sądowy.
Pytanie „czy był winny, czy był ofiarą?” pobudza dalsze rozważania o manipulacji, szantażu w przestrzeni publicznej, prawie do obrony dobrego imienia i możliwości odbudowania go. Zapytamy również, czy nadal istnieją autorytety? Czy nadal prawdziwe lub spreparowane medialne doniesienia będą miały moc budowania i niszczenia ludzi?
- koncepcja, reżyseria i scenografia: Łukasz Witt-Michałowski;
- obsada: Ewa Pająk, Anna-Maria Sieklucka, Agnieszka Warchulska, Arkadiusz Cyran, Wojciech Rusin, Jarosław Tomica;
- tekst: Artur Pałyga;
- kostiumy: Beata Wójcik, Łukasz Witt-Michałowski;
- muzyka: Max Kowalski;
- sound design: Piotr Bańka;
- światło i multimedia: Grzegorz Polak;
- przygotowanie materiałów filmowych: Grzegorz Filipiak;
- kreacje graficzne: Piotr Kulawczuk;
- zespół produkcyjny: Magdalena Andrasz, Małgorzata Drozd-Domaciuk, Joanna Kolstrung