Pod lodem

Pod lodem

„Pod lodem” to uzupełnienie, uwspółcześnienie i rozmowa z pierwszym odcinkiem „Dekalogu” Kieślowskiego/Piesiewicza. Nie da się cofnąć ruchu. Żadnego ruchu. Wszystko, co robimy i czego nie robimy, co mówimy i czego nie mówimy, ma swoje realne konsekwencje. I wszystko zostaje na zawsze. To, czego nie zrobiliśmy i co zrobiliśmy, będzie z nami na stałe. Będzie wpływać…

Hańba

Hańba

Nigdy nie było tak łatwo zniszczyć człowieka, jak dziś. Otacza nas sieć. Media i internet nie uznają tłumaczeń, wyśmiewają usprawiedliwienia, nie bawią się w detale. Ta sieć zarzucona na ofiarę nie daje możliwości ruchu. Jest wszechpotężna i bezwzględna w swojej bezmyślnej prostocie. Karmi tłum emocjami. Uczciwe śledztwo, rozpatrzenie stanowiska każdej strony stało się staroświecką bzdurą,…

Gliny z innej gliny cz. III: Ryngraf

Gliny z innej gliny cz. III: Ryngraf

„Ryngraf” na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy” to trzecia odsłona teatralnego serialu kryminalnego według pomysłu i w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Zyga Maciejewski (Przemysław Sadowski) nie jest już komisarzem policji, próbuje odnaleźć się w niewdzięcznej, powojennej roli dozorcy. Są lata 50. XX wieku, w Polsce trwa wielka odbudowa. W miejscu zburzonej dzielnicy żydowskiej,…

Nacht

Nacht

„Noc” Stasiuka to opowieść o uprzedzeniach. Wschód i Zachód wyprodukowały ich na przestrzeni wieków tak wiele, że nie potrafią mówić o sobie i przedstawiać się sobie inaczej niż przez pryzmat frazesu. Nienawidzimy się i potrzebujemy siebie nawzajem. Skradzione samochody, technologia i pomysły wędrują na wschód, a tanie mięso na zachód – czy to w postaci…

Margules. Nieobecność

Margules. Nieobecność

Czy komuś z Was znane jest nazwisko Margules? Ludwik Margules? Brzmi obco, egzotycznie, nie po polsku. Tymczasem w Meksyku, każdy kto otarł się o teatr, kojarzy go z Polską i największymi reformatorami współczesnego teatru. Margules wymieniany jest jednym tchem z takimi nazwiskami twórców polskich jak Kantor, czy Grotowski. Margules był dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Teatralnego; założycielem…

Gliny z innej gliny (serial teatralny)

Gliny z innej gliny (serial teatralny)

Serial teatralny to odcinkowe spektakle na podstawie książki Marcina Wrońskiego pt. „Gliny z innej gliny”. To ostatnia powieść zamykająca cykl przygód komisarza Maciejewskiego, do pracy nad którą Wroński zaprosił znanych w Polsce pisarzy, niekoniecznie kojarzonych z gatunkiem kryminalnym. Własną wersję perypetii Maciejewskiego stworzyli w tym tomie: Andrzej Pilipiuk, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, a także sam…

Ja, Kaspar

Ja, Kaspar

Sztuka ukazująca proces stwarzania człowieka i równocześnie pozbawienia go wolności przez język jest jedną z najwybitniejszych sztuk – czy też anty-sztuk austriackiego dramatopisarza, która nie pokazuje, jak JEST NAPRAWDĘ czy BYŁO NAPRAWDĘ z Kasparem Hauserem, ale CO JEST MOŻLIWE z kimś. Kasparem Hauserem będzie 25 ludzi niepełnosprawnych identyfikujących się przez własne życie z losem postaci…

Pogrom w przyszły wtorek

Pogrom w przyszły wtorek

Adaptacja obsypanej nagrodami powieści kryminalnej „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia. Rok 1945. Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny komisarz Zygmunt Maciejewski (Przemysław Sadowski) podpisuje pakt z diabłem – przebiegłym ubekiem Grabarzem (Mirosław Zbrojewicz). Taka jest cena nie tyle przeżycia, ale przede wszystkim ocalenia żony (Matylda Damięcka)…

Przepis na Cohena

Przepis na Cohena

W 1994 roku Leonard Cohen opuścił show business i cywilizację, żeby zaszyć się w klasztorze Zen na górze Mount Baldy w Kalifornii. Został mnichem Zen, otrzymując japońskie imię Jikan. Po spędzeniu 5 lat życia w klasztorze, porzucił go dla Kobiety. Pełen nowych, odkrywczych aranżacji wykonywanych na żywo oraz nieoczywistego humoru kanadyjskiego barda spektakl muzyczny Łukasza…

Ponowne zjednoczenie Korei

Ponowne zjednoczenie Korei

„Autorem sztuki jest mniej znany w Polsce francuski dramatopisarz Joël Pommerat, a reżyser Łukasz Witt-Michałowski wydobywa z niej kilka historii, które kładzie na… rzeźnicki stół. To epizody, też relacje bohaterów dramatu, rozpaczliwie szukających w swoim życiu uczuć. Są przedstawione bez znieczulenia, bo taki właśnie jest zapis autentycznych ludzkich, tych krańcowych doświadczeń… Mamy w tej sztuce…