Gliny z innej gliny cz. III: Ryngraf

Gliny z innej gliny cz. III: Ryngraf

„Ryngraf” na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy” to trzecia odsłona teatralnego serialu kryminalnego według pomysłu i w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Zyga Maciejewski (Przemysław Sadowski) nie jest już komisarzem policji, próbuje odnaleźć się w niewdzięcznej, powojennej roli dozorcy. Są lata 50. XX wieku, w Polsce trwa wielka odbudowa. W miejscu zburzonej dzielnicy żydowskiej,…

Nacht

Nacht

„Noc” Stasiuka to opowieść o uprzedzeniach. Wschód i Zachód wyprodukowały ich na przestrzeni wieków tak wiele, że nie potrafią mówić o sobie i przedstawiać się sobie inaczej niż przez pryzmat frazesu. Nienawidzimy się i potrzebujemy siebie nawzajem. Skradzione samochody, technologia i pomysły wędrują na wschód, a tanie mięso na zachód – czy to w postaci…

Margules. Nieobecność

Margules. Nieobecność

Czy komuś z Was znane jest nazwisko Margules? Ludwik Margules? Brzmi obco, egzotycznie, nie po polsku. Tymczasem w Meksyku, każdy kto otarł się o teatr, kojarzy go z Polską i największymi reformatorami współczesnego teatru. Margules wymieniany jest jednym tchem z takimi nazwiskami twórców polskich jak Kantor, czy Grotowski. Margules był dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Teatralnego; założycielem…

Gliny z innej gliny (serial teatralny)

Gliny z innej gliny (serial teatralny)

Serial teatralny to odcinkowe spektakle na podstawie książki Marcina Wrońskiego pt. „Gliny z innej gliny”. To ostatnia powieść zamykająca cykl przygód komisarza Maciejewskiego, do pracy nad którą Wroński zaprosił znanych w Polsce pisarzy, niekoniecznie kojarzonych z gatunkiem kryminalnym. Własną wersję perypetii Maciejewskiego stworzyli w tym tomie: Andrzej Pilipiuk, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, a także sam…

Ja, Kaspar

Ja, Kaspar

Sztuka ukazująca proces stwarzania człowieka i równocześnie pozbawienia go wolności przez język jest jedną z najwybitniejszych sztuk – czy też anty-sztuk austriackiego dramatopisarza, która nie pokazuje, jak JEST NAPRAWDĘ czy BYŁO NAPRAWDĘ z Kasparem Hauserem, ale CO JEST MOŻLIWE z kimś. Kasparem Hauserem będzie 25 ludzi niepełnosprawnych identyfikujących się przez własne życie z losem postaci…

Pogrom w przyszły wtorek

Pogrom w przyszły wtorek

Adaptacja obsypanej nagrodami powieści kryminalnej „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia. Rok 1945. Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny komisarz Zygmunt Maciejewski (Przemysław Sadowski) podpisuje pakt z diabłem – przebiegłym ubekiem Grabarzem (Mirosław Zbrojewicz). Taka jest cena nie tyle przeżycia, ale przede wszystkim ocalenia żony (Matylda Damięcka)…

Przepis na Cohena

Przepis na Cohena

W 1994 roku Leonard Cohen opuścił show business i cywilizację, żeby zaszyć się w klasztorze Zen na górze Mount Baldy w Kalifornii. Został mnichem Zen, otrzymując japońskie imię Jikan. Po spędzeniu 5 lat życia w klasztorze, porzucił go dla Kobiety. Pełen nowych, odkrywczych aranżacji wykonywanych na żywo oraz nieoczywistego humoru kanadyjskiego barda spektakl muzyczny Łukasza…

Ponowne zjednoczenie Korei

Ponowne zjednoczenie Korei

„Autorem sztuki jest mniej znany w Polsce francuski dramatopisarz Joël Pommerat, a reżyser Łukasz Witt-Michałowski wydobywa z niej kilka historii, które kładzie na… rzeźnicki stół. To epizody, też relacje bohaterów dramatu, rozpaczliwie szukających w swoim życiu uczuć. Są przedstawione bez znieczulenia, bo taki właśnie jest zapis autentycznych ludzkich, tych krańcowych doświadczeń… Mamy w tej sztuce…

Tata ma kota (albo Poczytaj mi Tato)

Tata ma kota (albo Poczytaj mi Tato)

Sztuka Szymona Bogacza w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego jest głosem ojców samotnie wychowujących swoje dzieci. Głosem ojców, którzy dzieci swoich zostali pozbawieni, próbujących zrozumieć swoją sytuację, ułożyć sobie życie pomiędzy dzieckiem, a Tą Której Od Dawna Nie Ma, czyli byłą żoną i na zawsze matką dziecka. „Tata ma kota” jest subiektywnym spojrzeniem na problem rozpadających się…

Liza

Liza

Sztuka w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego, na podstawie opowiadania „Wieczny Mąż” F. Dostojewskiego. W trakcie jednej z bezsennych nocy do drzwi Aleksy Iwanowicza Wielczaninowa (Mariusz Bonaszewski) zakrada się Paweł Pawłowicz Trusocki (Jarosław Tomica), przypominając mu fragmenty bolesnej przeszłości. Intruz, powołując się na dawną „przyjaźń” jego zmarłej żony Natalii z Wielczaninowem oraz nim samym, wciąga go w…