Margules.Nieobecność

„Margules. Nieobecność” Witt-Michałowskiego w hołdzie guru teatru meksykańskiego

Autor: Klaudia Olender, 14 października 2020, Kurier Lubelski

Łukasz Kaczanowski

W ramach tegorocznych Konfrontacji Teatralnych w Lublinie Łukasz Witt-Michałowski zaprezentuje swój premierowy spektakl „Margules. Nieobecność”, w którym przedstawi postać zapomnianego wybitnego wizjonera teatru – Ludwika Margulesa.

Ludwik Margules, Polak pochodzenia żydowskiego, był jednym z najwybitniejszych reżyserów i reformatorów meksykańskiego teatru, stworzył m.in. tzw. teatr mikroskopijny. I choć znany jest na całym świecie, w Polsce pozostaje incognito.

– To jest absolutny skandal, że polska myśl teatralna, polscy historycy i krytycy teatru, ani za życia, ani po jego śmierci, w ogóle nie zainteresowali się jego twórczością – mówi Łukasz Witt- Michałowski, twórca spektaklu „Margules. Nieobecność”.

Margules był nie tylko wybitnym reżyserem, ale i dydaktykiem, opracował własną metodę pracy z aktorem, prowadził też własne teatry. – Jest wymieniany przez elitę teatralną w Meksyku jako jeden z trzech najważniejszych guru teatru meksykańskiego, który nigdy nie ukrywał swojej polskości – dodaje reżyser.

„Margules. Nieobecność” to zarówno próba przybliżenia legendarnej sylwetki urodzonego w Polsce reżysera meksykańskiego, opowieść o artystycznej ekspedycji do Meksyku aktorów Sceny InVitro, próba odpowiedzi na pytania, ale też inspirujące doświadczenie i pretekst do inspekcji własnej autorskiej strategii teatralnej.

– Nasz spektakl jest wynikiem ekspedycji zrodzonej z potrzeby umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu – podkreśla Witt-Michałowski.

Similar Posts